GDPR

Information for members of the Urogynecological Society of the Czech Republic z.s. processing of personal data

Administrator:
Urogynecological Society of the Czech Republic z.s. (hereinafter Administrator), registered office at Národní 25, 110 00 Prague 1, ID No. 15886981, is based on a valid registration registered by the Association in order to improve the care of patients suffering from urinary incontinence and the dissemination of specialist knowledge in the field of urogynecology. In order to fulfill this mission, the Society disseminates expert knowledge in the field of urogynecology, in particular by organizing professional and popularizing events, providing opinions and opinions on issues of diagnosis, treatment and prevention of incontinence, and thus participates in further training of health professionals and persons related to urogynecology or to incontinent patients. We collect and use your personal information solely in connection with the Company's activities. We only disclose your personal data to authorized entities and institutions in cases where this obligation is imposed by law or with your personal consent. Persons who are able to get acquainted with these personal information are also legally bound by the law to protect personal data and confidentiality. We collect your personal information for as long as the law provides.


Your rights in connection with the collection of personal data

As a member of UGS ČR z.s. you have the right to access your personal data. If you find that your personal information is not correct or inaccurate, you have the right to request the correction of your personal information. You also have the right to delete your personal data within the scope of voluntarily provided personal data, ie in the performance of contractual obligations. As a member of UGS ČR z.s. you can file a complaint with the Supervisory Authority if you believe that personal data processing is being violated by processing your personal data. You can file a complaint with the Supervisory Authority, which is the Office for Personal Data Protection, headquartered in Pplk. Sochora 27, 170 00 Prague 7 (www.uoou.cz).

NEWS

ICS 2024 Madrid

Zde najdete program na ICS 2024 

23 - 25 October 2024

 

ICS 2024 Madrid

Světový týden Kontinence

Také patříte mezi ty, kterým se ta nepříjemná záležitost stala? V České republice trápí nechtěný únik moči (inkontinence) přibližně 7 – 10 % lidí. A to bez rozdílu pohlaví! Pro většinu z nich to představuje veliké tabu. Možná jste jen ošetřovatelé svých blízkých, kteří tím problémem trpí. Seznámení s problémem může výrazně přispět ke zlepšení jejich kvality života. Proto spolek Incoforum z.s. pořádá už 11. Týden kontinence.

Bohužel, inkontinence patří k trápení, o kterém se však pacienti stydí mluvit. I pro ně přicházíme s osvětou – virtuálním Týdnem kontinence, ve kterém vás chceme informovat, jak inkontinenci moči diagnostikujeme a jak ji léčíme. Jsme rádi, že jste naše stránky navštívili a pokud tímto problémem trpíte, můžete vyzkoušet některá cvičení na jeho zlepšení.

Prosíme také, abyste nejen četli, ale i vyplnili krátký kvíz a dotazník, který dále pomůže k řešení tohoto problému u řady z vás. V případě potřeby informujte o týdnu kontinence také své blízké.

Lukáš Horčička
Předseda Správní rady Incoforum z. s.

Světový týden Kontinence

Slovenská konference

26.9.-27.9.2024
IX. Slovenská konferencia urogynekológie, Hotel Tenis, Zvolen
https://www.urogynekologia.sk/konferencia

Slovenská konference

Sponsors