Register of operations

Dear colleagues, we appeal to you as a member of Urogynaecological society CR, who potentially use implants in care of urine incontinence and in care of pelvic organ prolapse. Many of you have cooperate with us on creating czech register of implants in urogynaecology, which has to do „national internal audit“ with counts not only of done implantations in cure of women urine incontinence and pelvic organ prolapse, but also its results in real life.
Today we present new form of register, which allow to collect data with secured electronic form.

All information are on link: http://www.urogynekologie-registr.cz.
You will find your access information in automatically generated email; change your password after first log in.

We ask you for fulfil information of 2015 on this new website; information of 2014 could be fulfil in a new way but also in an old way. We will beg lad every new member, who decides to cooperate with „Czech national register implants in urogynaecology“.

NEWS

ICS 2024 Madrid

Zde najdete program na ICS 2024 

23 - 25 October 2024

 

ICS 2024 Madrid

Světový týden Kontinence

Také patříte mezi ty, kterým se ta nepříjemná záležitost stala? V České republice trápí nechtěný únik moči (inkontinence) přibližně 7 – 10 % lidí. A to bez rozdílu pohlaví! Pro většinu z nich to představuje veliké tabu. Možná jste jen ošetřovatelé svých blízkých, kteří tím problémem trpí. Seznámení s problémem může výrazně přispět ke zlepšení jejich kvality života. Proto spolek Incoforum z.s. pořádá už 11. Týden kontinence.

Bohužel, inkontinence patří k trápení, o kterém se však pacienti stydí mluvit. I pro ně přicházíme s osvětou – virtuálním Týdnem kontinence, ve kterém vás chceme informovat, jak inkontinenci moči diagnostikujeme a jak ji léčíme. Jsme rádi, že jste naše stránky navštívili a pokud tímto problémem trpíte, můžete vyzkoušet některá cvičení na jeho zlepšení.

Prosíme také, abyste nejen četli, ale i vyplnili krátký kvíz a dotazník, který dále pomůže k řešení tohoto problému u řady z vás. V případě potřeby informujte o týdnu kontinence také své blízké.

Lukáš Horčička
Předseda Správní rady Incoforum z. s.

Světový týden Kontinence

Slovenská konference

26.9.-27.9.2024
IX. Slovenská konferencia urogynekológie, Hotel Tenis, Zvolen
https://www.urogynekologia.sk/konferencia

Slovenská konference

Sponsors